Adıyaman’da 13 canı kurtardılar: Cezayirli ekip deprem felaketi sonrası yaşananları anlattı

“DAHA FAZLASINI YAPMAK İSTİYORUZ”

Cezayirli ekibin Türkiye’den ayrılmadan önce Adıyaman’da çevreyi temizlediği ve büyük beğeni toplayan ve sosyal medyaya yansıyan görüntülerine ilişkin Asur, “Tabii daha fazlasını yapmak isteriz. Biz bir ekibiz. insanlara umut ver. Bu yüzden bir yerden ayrılmadan önce yapabileceğimiz en basit şeyle bile hayata umut vermeliydik. İşte bu temizlikle bunu başardık. Misafir olduğumuz yere yük olmaya değil, çözümün parçası olmaya geldik.”

“BİZ KARDEŞİZ”

Cezayir ile Türkiye’nin kardeş olduğunun altını çizen Asur, “Biz kardeşiz. Orada hayatına dokunabileceğimiz birçok insanla iletişimimizi sürdüreceğiz. Türkiye bizim kardeşimiz, Türk insanının tecrübelerini onlarla paylaşıyoruz. Biz de kardeşiz. üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi. Böyle bir felaketin bir daha yaşanmamasını Allah’tan temenni eden Asur, Türkiye’yi ikinci vatanı olarak gördüğünü ve güzel günlerinde Adıyaman’ı mutlaka ziyaret etmek istediğini belirtti.

Kahramanmaraş depremlerinin vurduğu Adıyaman’da arama kurtarma çalışmalarına katılan 86 kişilik Cezayirli arama kurtarma timi, iş kurtarma için gerekli tüm alet ve arama köpekleriyle 14 Şubat’ta ülkelerine döndü.

CEZAYİR’İN YARDIMI

Cezayir, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelerle dayanışmak için sosyal medya platformlarında başlayan destek çağrıları, kısa sürede küresel yardım kampanyalarına dönüştü. Cezayirli sporcu, siyasetçi ve vatandaşlar, depremin ilk gününden itibaren sosyal medya paylaşımlarıyla Türk devletinin ve halkının yanında yer aldıklarını duyurdu.

Başta Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun olmak üzere tüm devlet görevlileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti, taziye ve destek mesajları yayınlayarak Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını ifade etti. Türkiye’ye gönderilen 86 kişilik arama kurtarma ekibine ek olarak Cezayir Kızılayı’ndan bir sağlık heyeti ve 95 ton insani yardım Türkiye’deki deprem bölgesine ulaştı. Cezayir, 10 Şubat’ta Türkiye’ye 30 milyon dolar destek vereceğini açıklamıştı.

Cezayir Başbakanı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Cezayir hükümeti, Cumhurbaşkanı Tebbun’un talimatıyla Türkiye Cumhuriyeti’ne 30 milyon ABD doları, Suriye Arap Cumhuriyeti’ne 15 milyon ABD doları mali yardım yapılmasına karar vermiştir.” Basın açıklamasında Cezayir’in Türkiye ve Suriye ile dayanışma içinde olduğunun ve “bu iki kardeş ülkeye yardımların devam edeceğinin” altı çizildi.

Yoruma kapalı.