Abdülhamid Han: İlk sondajı için demir alacak geminin maliyeti ne kadar, özellikleri neler?

Abdülhamid Han sondaj gemisi

Kaynak, Getty Images

5 Ağustos 2022

Güncelleme 4 saat ilkin

Türkiye’nin denizlerdeki hidrokarbon faaliyetlerine hız katması amaçlanan dördüncü sondaj gemisi Abdülhamid Han bugün törenle ilk vazife yerine uğurlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Taşucu Limanı’ndaki merasim TSİ 12:30’da başlamış olacak.

Merasim öncesi artık son hazırlıklar yapılıyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), sondaj gemisinde sistem ve ekipman güncelleme işlemlerinin arkasından denetim süreçlerinin başladığını deklare etti.

Abdülhamid Han’ın, dünyada 7. nesil teknolojiye haiz 5 sondaj gemisinden biri olduğu belirtiliyor.

Sondaj gemisini özellikleri

Abdülhamid Han, önceki adıyla Cobalt Explorer, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın sahibi ve işletmecisi olduğu bir ultra derin su sondaj gemisi.

238 metre uzunlukta, 42 metre genişlikte ve 62 bin groston ağırlığında olan vapur; Fatih, Kanuni ve Yavuz’un arkasından Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi olma hususi durumunu taşıyor.

Çift kule ile etken konumlandırma sistemine haiz, 200 mürettebat kapasiteli vapur, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme kabiliyetiyle öne çıkıyor.

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Abdülhamid Han gemisinin kolaylaştırıcı bir teknolojiye haiz bulunduğunu, dokuz kattan oluşan gemide bir helikopter pisti de bulunduğunu söylemişti.

Abdülhamid Han sondaj gemisi

Kaynak, Getty Images

Vapur kimden, ne kadara satın alındı?

Sondaj gemisi ilk olarak 2013’te ABD’li sondaj şirketi Vantage Drilling tarafınca sipariş edilmiş ve Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering tarafınca Cenup Kore’deki Okpo Tersanesi’nde Cobalt Explorer adıyla inşa edilmeye başlanmıştı. Sadece Vantage Drilling, 2015’te vapur sözleşmesini iptal etti.

Mayıs 2019’da internasyonal Northern Drilling adlı şirket gemiyi satın aldı ve geminin adını West Cobalt olarak değiştirdi sadece bu sözleşme de Ekim 2019’da sonlandırıldı.

Vapur, Kasım 2021’de TPAO tarafınca Daewoo’dan 180 milyon Amerikan doları karşılığı satın alındı. Cenup Kore’deki Okpo Limanı’ndan 7 Mart’ta yolculuğa başlamış olan vapur, 19 Mayıs’ta Mersin’in Taşucu NATO Limanı’na vardı.

Geminin adı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca “Abdülhamid Han” olarak değiştirildi.

Abdülhamid Han sondaj gemisi

Kaynak, Getty Images

İlk vazife yeri neresi olacak?

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez geçen ay yapmış olduğu açıklamada, Abdülhamid Han sondaj gemisinin Ağustos ayında ilk vazife yerine gideceğini, muhtemelen Akdeniz’de petrol yada organik gaz arayacağını söylemişti.

Bakan Dönmez, “Geminin vazife yeri Mavi Vatan. Vazife yeriyle ilgili 5-6 nokta üstünde çalışılıyor. Bunlardan biri seçilecek. Bir ay daha sabredeceğiz. Büyük olasılıkla Akdeniz olur” diye konuşmuştu.

Abdülhamid Han sondaj gemisi

Kaynak, Getty Images

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay daha ilkin yapmış olduğu açıklamada, Abdülhamid Han sondaj gemisinin Akdeniz’de faaliyetlerine başlamasının planlandığını bildirmişti.

Şimal Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da “Dördüncü sondaj gemisi, Kıbrıs çevrelerinde de sondaj emek harcamaları yapmış olacaktır” demişti.

Mavi Vatan, son dönemde Türkiye’nin Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’deki sınırlarını belirleyen bir kavram olarak kullanılıyor.

Hükümet yanlısı medya organlarında, Abdülhamid Han’ın vazife yerinin ne olacağının Kıbrıs ve Yunanistan tarafınca dikkatle izlendiği ve kaygı yarattığı şeklindeki yorumlara yer verilmişti.

Yoruma kapalı.