ABD’li generalin skandal ziyaretine tepki: Uyarı yaptık…

Kaynaklar, İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılacak görüşmenin konusunun İspanya’nın başkenti Madrid’de imzalanan üçlü mutabakat zaptı taahhütlerine uyulup uyulmayacağı olduğunun altını çiziyor. tarafından atılacak bir adım olduğunu ifade etti.

Kaynaklar görüşmeye ilişkin şunları kaydetti:

“Orada madde madde mutabakat zaptı taahhütlerine İsveç ve Finlandiya’nın saygı gösterip göstermediği tartışılacak. NATO ‘İşte saygı duyuldu’ diyor ama bazı konuklarımızdan duyduk. Türkiye’ye gelmiş ki öyle değil.” Bazı kanunlarda yapılan değişiklik ve açıklamalar somut adımlara dönüşmeli. Örneğin, terörün finansmanı, askere alma, propaganda ve terör faaliyetleri dahil olmak üzere terörizmi önlemeye yönelik somut adımlar. Bu anlaşmayı tıpkı Helsinki ve Stockholm’de olduğu gibi üçlü bir şekilde gözden geçirdik.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in görev süresi sona erdikten sonra göreve başlayacak olası adaylar sorulduğunda kaynaklar, “Basında çıkan haberlere göre bir değerlendirme yapmak için henüz çok erken. Diğer müttefik ülkelerle düşüncelerimizi paylaşacağız” dedi. .” cevabı verdi.

Kaynaklar, önümüzdeki hafta dörtlü görüşmenin (Türkiye, Rusya, Esad rejimi, İran) hazırlanması için Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılacak teknik düzeyli görüşmeye ilişkin olarak, burada tarih yerine hazırlıkların ele alınacağını söylüyor. ve tarihler bakanlar düzeyinde belirlenecektir.

Kaynaklar, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Esad rejimi ile karşılıklı taziye toplantısı olup olmadığı sorusuna, “Hayır, sadece insani yardım için adımlar attık” yanıtını verdi. cevabı verdi.

Yoruma kapalı.