AB’den Yunanistan’a yargı eleştirisi – Son Dakika Haberler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, Yunanistan’ı yargı, medya ve STK’ların işleyişindeki aksamalarla eleştirdi. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jourova, Avrupa genelinde ve Yunanistan, İspanya ve Malta’da hukukun üstünlüğünün durumunun tartışıldığı Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu oturumunda bir konuşma yaptı.

AB Komisyonu’nun 2022 Hukukun Üstünlüğü Raporu’na atıfta bulunan Jourova, raporun üye devletlerin adalet sistemlerinin bağımsızlığı ve etkinliği, yolsuzlukla mücadele, medya özgürlüğü, çoğulculuk, basın özgürlüğü ve kararların uygulanması gibi konuları değerlendirdiğini söyledi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM). Jourova, Yunanistan’a ilişkin değerlendirmesinde, yargı sürecinin uzunluğu konusunda sıkıntıların devam ettiğini belirterek, yargı atamalarında AB standartlarının dikkate alınması çağrısında bulundu.

Ayrıca STK’ların Yunanistan’da faaliyet gösterme ve mali destek alma konusunda yaşadıkları zorlukları da eleştiren Jourova, AB Komisyonu’nun bu konudaki endişelerinin artarak devam ettiğini söyledi.

Medya endüstrisindeki gazetecilere yönelik sahiplik şeffaflığı, tehditler ve saldırılarla ilgili zorlukları ele alan Jourova, medya düzenleyici kurumlara tahsis edilen kaynakların eksikliğinin endişe verici olmaya devam ettiğini kaydetti.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jourova, 2022 Hukukun Üstünlüğü Raporu’nun Yunanistan’a gazetecilerin korunma koşullarını iyileştirmesini tavsiye ettiğini kaydetti. Malta ve İspanya’daki duruma değinen Jourova, bazı iyileştirmeler olduğunu söyleyerek, adalet sistemlerinin etkinliği ve yargılamaların uzunluğu gibi konuları eleştirdi.

Yoruma kapalı.

seo paket