ABD’den Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yeni askeri yardım paketi

(*1*)

Kaynak, Getty Images

18 dakika ilkin

ABD, Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık tabanca ve cephane yardımı yapacağını deklare etti. Amerikan Müdafa Bakanlığı (Pentagon) tarafınca duyurulan kararla ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başladığı 24 Şubat’tan bu yana Kiev’e en büyük askeri yardım paketini açıklamış oldu.

Ukrayna’ya gönderilecek yeni silahlar içinde çeşitli roketler ve son dönemde muharebede Rus ordusuna yönelik saldırılarda kullanılan güdümlü füzeler de bulunuyor.

Söz mevzusu silahlar, Pentagon’un mevcut stoklarından Ukrayna’ya aktarılacak.

ABD ek olarak Ukrayna’ya 4,5 milyar dolar ekonomik yardım yapacağını da deklare etti.

Dünya Bankası vasıtasıyla Kiev’e gönderilecek yardım, hükümetin lüzumlu hizmetleri verebilmesinde ve acil insani yardım malzemelerini tedarikinde kullanılacak.

Dünya Bankası’nın tahminine nazaran, Ukrayna’da nüfusun bir çok Rusya’nın işgali sonrası başlamış olan cenk sebebiyle önümüzdeki senenin sonuna kadar yoksulluk sınırının altında yaşayacak.

ABD daha ilkin Ukrayna’ya ortalama 9 milyar dolar askeri ve ekonomik yardım yapmıştı.

Zaporijya Nükleer Santrali

Kaynak, Getty Images

Ukrayna: Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali’ni askeri üs olarak kullanıyor

Öte taraftan Ukrayna, Rusya’yı, işgal etmiş olduğu Zaporijya Nükleer Santrali’ni, askeri üsse dönüştürmekle suçladı.

Ukrayna Ulusal Nükleer Enerji Üretim Kuruluşu (Enerhoatom) Başkanı Petro Kotin, BBC’ye yapmış olduğu açıklamada, santralde 500 Rus askerinin bulunduğunu ve askerlerin tesisten roketatarlarla saldırıya hazırlandıklarını öne sürdü.

Kotin’in iddiası bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Zaporijya, Avrupa’nın en büyük nükleer enerji santrali. Rusya’nın Mart ayı başlangıcında işgal etmiş olduğu santral hala Ukraynalı teknisyenlerce işletiliyor.

Ukrayna ve Rusya santral çevresindeki saldırılarla ilgili olarak karşılıklı birbirlerini suçlamışlardı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, internasyonal denetçilerin santrale girişine izin verilmesi icap ettiğini söylemiş, “Avrupa’nın en büyük nükleer santraline hücum, intihar anlamına gelir” demişti.

Yoruma kapalı.