ABD’den Türkiye ve Suriye’ye depremler nedeniyle 100 milyon dolar ek yardım

ABD, BM yardımının Suriye’ye ulaşması için Babüsselam sınır kapısına erişimi kolaylaştırdığı için Türk hükümetine şükranlarını dile getirdi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye ve Suriye’ye yeni yardım açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Mülteciler ve Göçmenlere Acil Yardım Fonu’ndan (ERMA) 50 milyon ABD doları ve Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla 50 milyon ABD doları olmak üzere Türkiye ve Suriye’ye yeni insani yardım sağlanacağı belirtildi. Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID). ABD’nin deprem felaketi sonrası açıkladığı insani yardım miktarı, USAID aracılığıyla daha önce açıklanan 85 milyon dolarlık yardım açıklamasının ardından 185 milyon dolara ulaştı.

Açıklamada, depremin ilk saatlerinden itibaren ABD Başkanı Joe Biden’ın talimatıyla federal kurumlar ve ortakların, Türkiye ve Suriye’deki ortak kuruluşlarla yakın koordinasyon içinde acilen seferber edildiği belirtildi.

ABD’nin gönderdiği arama kurtarma ekiplerinin deprem bölgesinde çalışmalarına devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, “ABD askeri helikopterleri, İncirlik Hava Üssü’nden hava ikmal operasyonları yürütüyor ve kurtarma personelini en çok ihtiyaç duyulan noktalara ulaştırıyor. , Birleşik Devletler Donanması Türk hükümeti tarafından yönetilmektedir.” Donanma, belirlenen ihtiyaçları desteklemek için gerekli hava ikmal, tıbbi ve lojistik desteği sağlamak üzere gemilerini Doğu Akdeniz’e kaydırdı. ABD askeri uçakları da depremden etkilenen halka dağıtılmak üzere Adana’nın İncirlik Havalimanı’ndan yaklaşık 18 ton kritik yardım malzemesi taşıdı.”

Açıklamada, ABD’deki sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektörün yardım ve kurtarma çabalarını desteklemek için halihazırda 66 milyon dolardan fazla bağışta bulunduğu da belirtilirken, ABD’li yetkililerin muhatapları ile yakın temas halinde olduğu vurgulandı.

“TÜRKİYE HÜKÜMETİNE MİNNETTARIZ”

ABD’nin Suriye’nin depremden etkilenen tüm bölgelerine insani erişimi genişletme konusundaki kararlılığını dile getiren açıklamada, “Bu bağlamda, Babüsselam sınır kapısına Birleşmiş Milletler yardımlarının ulaşmasını kolaylaştıran Türk hükümetine minnettarız. ABD yaptırımlarının Suriye’ye insani yardım ulaştırılmasını engellemeyeceğine dikkat çekilen açıklamada, “Suriye’ye ek geçiş kapılarının sürdürülebilir bir şekilde açık tutulmasına yönelik çabaları destekliyoruz” denildi.

“ABD, TÜRKİYE’YE YARDIM İÇİN KÜRESEL ÇABAYA KATILMAKTAN GURUR DUYUYOR”

Türkiye’nin geçmişte çok sayıda arama kurtarma ekibi görevlendirdiğine dikkat çekilen açıklamada, “ABD, NATO’nun kadim ve değerli bir dostu, ortağı ve müttefiki olan Türkiye’ye yardım amaçlı küresel çabaya katılmaktan gurur duymaktadır” denildi. “Suriye’deki depremlerden etkilenenlere gerekli yardımı sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. ABD, Türkiye ve Suriye halkını desteklemeye devam edecek. Bu süre zarfında uluslararası ortaklarımızın desteğini memnuniyetle karşılıyoruz ve teşvik ediyoruz.” büyük ihtiyaç” “

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bugün İncirlik Hava Üssü’nde bir araya gelerek deprem bölgesinde havadan incelemelerde bulundu.

Yoruma kapalı.