ABD’den Putin mesajı: Bu stratejik bir başarısızlıktır!

ABD’nin Ukrayna’yı müttefikleri ve ortaklarıyla desteklediğini ve bunun bedelini Rusya’ya ödettiğini vurgulayan Blinken, “Putin’in Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaş stratejik bir başarısızlıktı ve ilerleyen yıllarda Rusya’nın gücünü, çıkarlarını ve nüfuzunu büyük ölçüde azalttı” dedi. o ifadeleri kullandı

Rusya’nın bugün askeri, ekonomik ve jeopolitik olarak Ukrayna’yı işgal etmeden öncekinden çok daha kötü durumda olduğunu vurgulayan Blinken, “Bu, bizim ve ortaklarımızın bilinçli olarak aldığımız ve kararlılıkla Kiev’e destek verdiğimiz Ukrayna halkının cesareti ve dayanışmasıdır” dedi. . Hızlı adımların doğrudan sonucudur”. dedi. NATO’nun bir savunma birliği olduğunu hatırlatan Blinken, NATO’nun kapısının yeni üyelere açık olduğunu ve açık kalmaya devam edeceğini söyledi.

Avrupa’nın çok sayıda mülteciyi kabul ettiğini ve Rusya’ya çok sayıda yaptırım uyguladığını belirten Blinken, “Moskova da Avrupa’nın Rus petrol ve gazına bağımlılığını artırmak için onlarca yıldır çalışıyor. 2022’de Avrupa Birliği (AB) ülkeleri bir anlaşmayı bozdu. elektriğinin beşte birini rüzgar ve güneş enerjisinden elde etme rekoru kırarken, ABD Avrupa’ya olan doğal gaz arzını iki kattan fazla artırdı. petrol ve gaz gelirleri yaklaşık üçte iki oranında düştü.”

Putin’in son 20 yılı Rus ordusunu son teknoloji silahlar ve donanımlı askerlerle modern bir güce dönüştürmeye çalışarak geçirdiğini belirten Blinken, “Kremlin sık sık Rusya’nın en güçlü ikinci ordusuna sahip olduğunu iddia etti. dünya ve birçok kişi buna inanıyor. Bugün, birçok kişi “Rus ordusunu Ukrayna’daki en güçlü ikinci ordu olarak görüyor. Ekipmanı, teknolojisi, liderliği, stratejisi, taktikleri ve askerlerinin morali ile bir vaka çalışması ve başarısızlık örneğidir. değerlendirmesini yaptı.

Blinken, Ukraynalıların kendi geleceklerini yazacaklarını ve Rusya’nın bu konudaki adımlarının Ukraynalıların kararlılığını artıracağını söyledi. Ukrayna’nın hiçbir zaman Rusya olmayacağını vurgulayan Blinken, Ukrayna’nın kendi kaderini sıkı bir şekilde kontrol eden egemen ve bağımsız bir ülke olduğunu söyledi.

Blinken, Putin’in Ukrayna’yı Rusya yapmakta başarısız olduğunu belirterek, “Putin sürekli olarak ABD, Avrupa ve Ukrayna’yı destekleyen ülkelerin Rusya’yı yenmek ya da yok etmek için kendi hükümetini devirmeye çalıştığını iddia ediyor, ki bu doğru. Değil. Şikayet ediyoruz. ekonomi ve ülkenin geleceği üzerinde yıkıcı etkileri olacaktır” dedi. dedi.

Önümüzdeki aylarda bazı ülkelerin ateşkes çağrısı yapacağını öne süren Blinken, “İlk bakışta mantıklı, hatta çekici görünüyor. Sonuçta savaşan tarafların silah bırakmasını kim istemez? Kim ister ki” ateşkes adil ve kalıcı bir barış değildir. Bu bir barış Potemkin. Rusya’nın toprakları gasp etmesini meşrulaştıracak. Saldırganı ödüllendirecek, mağduru cezalandıracak” dedi.

Yoruma kapalı.