ABD’den Hizbullah liderinin başına 7 milyon dolar ödül

ABD Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü Hizbullah’ın Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki ABD büyükelçiliğini bombalamasının 40. yıl dönümünde Hizbullah’ın kilit lideri İbrahim Akil hakkında bilgi verenlerin ödüllendirileceğini duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın terörle mücadele ve istihbarat platformu olan Adalet için Ödül programı kapsamında, Aqil’in, nerede olduğunun ve tutuklanmasının tespit edilmesine yardımcı olan bilgileri sağlayanlara 7 milyon dolara kadar ödül verilecek.

241 ABD ASKERİNİ ÖLDÜREN SALDIRIDAKİ KİŞİ AQIL

Bakanlık, Aqil hakkında bilgisi olanlardan Adalet İçin Ödül platformuyla iletişime geçmelerini istedi ve kendisine ulaşanlardan gelen tüm bilgilerin gizli tutulacağını söyledi. Bakanlık ayrıca, Aqil’in Nisan 1983 ve Ekim 1983’te Beyrut’taki ABD büyükelçiliğine düzenlenen ve 241 ABD askerinin ölümüne neden olan bombalı saldırıların sorumluluğunu üstlenen Hizbullah’ın askeri kolunun önde gelen bir üyesi olduğu bilgisini de paylaştı.

AQİL, “KÜRESEL TERÖRİZME ÖZEL GÖREVLENDİRİLMİŞ” LİSTESİNDE

ABD Adalet Bakanlığı, Aqil’in Hizbullah adına hareket ettiği için 21 Temmuz 2015’te Özel Olarak Tayin Edilmiş Vatandaş listesine alındığı ve daha sonra 10 Eylül 2019’da Özel Olarak Tayin Edilmiş Küresel Terörist ilan edildiği bilgisini paylaştı. Bakanlık, Aqil’in tüm mülklerinin ve ABD yargı yetkisine tabi mülklerdeki menfaatlerinin dondurulduğunu ve ABD’li kişilerin Aqil ile herhangi bir işlem yapmasının yasaklandığını söyledi.

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı’nın Adalet İçin Ödül (RFJ) misyonu, ABD ulusal güvenliğine yönelik tehditler, terörizm, kötü niyetli siber faaliyetler gibi bilgiler için ödüller sunuyor. 1984’ten bu yana, Adalet İçin Ödül programı, ABD ulusal güvenliğine yönelik tehditleri çözmeye yardımcı olan istihbarat sağlayan 125’ten fazla kişiye 250 milyon dolardan fazla ödül verdi.

Yoruma kapalı.

seo paket