ABD'den F-16 açıklaması: "Biden yönetimi Türkiye'ye satışı destekliyor"

ABD’den F-16 açıklaması: “Biden yönetimi Türkiye’ye satışı destekliyor”

ABD'den F-16 açıklaması: "Biden yönetimi Türkiye'ye satışı destekliyor"

Türkiye’nin dün Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasının peşinden ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Türkiye’ye olası F-16 cenk uçağı satışına destek verdiği aktarıldı. ABD Müdafa Bakanlığı (Pentagon) Internasyonal Güvenlik İşlerinden Görevli Müdafa Bakan Yardımcısı Celeste Wallander gazetecilere verdiği demeçte, Türkiye’nin kuvvetli müdafa kabiliyetlerine haiz olmasının NATO’nun savunmasını güçlendireceğini ifade ederek, “ABD, Türkiye’nin cenk filosunun modernizasyonunu destekliyor, bu sebeple bu NATO güvenliğine ve dolayısıyla ABD’nin güvenliğine bir katkıdır” dedi.

Söz mevzusu cenk uçağı satışına ilişkin sürecin devam ettiğini aktaran Wallander, söz mevzusu satışın lüzumlu yasal süreçten geçmesi icap ettiğini aktardı.

“ABD, TÜRKİYE’YE HİÇBİR ŞEY TEKLİF ETMEDİ”

Üst düzey bir Biden yönetimi yetkilisi ise, Finlandiya ve İsveç ile yapmış olduğu anlaşmanın bir parçası olarak ABD’nin, Türkiye’ye hiçbir şey teklif etmediğini aktararak, ABD’nin de Türkiye’den herhangi bir talebi olmadığını dile getirdi. Yetkili ek olarak, ABD’li yetkililerin Türkiye’nin F-16 cenk uçağı satın alma talebiyle ilgili devam eden teknik görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, KONGRE’YE MEKTUP GÖNDERMİŞTİ

Türkiye, geçtiğimiz yıl ekim ayında ABD’den 40 tane Lockheed Martin yapımı F-16 cenk uçağı ve mevcut cenk uçakları için 80’e yakın modernizasyon kiti satın almak istediği yönünde talepte bulunmuştu. Geçtiğimiz mart ayında ise ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Kongresi’nin söz mevzusu F-16 satışı hakkında mektup göndermiş ve söz mevzusu satışın ABD çıkarlarına uygun olduğu belirtilmişti.

Yoruma kapalı.