ABD’de zorla FBI ofisine girmeye çalışan silahlı kişi öldürüldü

Cincinnati'deki FBI ofisi

Kaynak, CBS

12 Ağustos 2022, 04:49 +03

Güncelleme 2 dakika ilkin

ABD’nin Cincinnati kentinde, zorla Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) ofisine girmeye çalışan silahlı bir kişi hemen sonra vurularak öldürüldü.

Çelik yelek de giymiş şüphelinin ofiste alarmın çalması üstüne binadan ayrılarak aracıyla uzaklaşmaya çalmış olduğu, polislerce sıkıştırıldığı, karşılıklı oluşturulan ateş sonrası pazarlık esnasında silahını doğrulttuğu için vurulmuş olduğu açıklandı.

Öldürülen kişinin 42 yaşındaki Ricky Shiffer olduğu duyuruldu.

Ricky Shiffer’in aşırı sağcı gruplarla bağlantısı olup olmadığı araştırılıyor.

Shiffer’in iki sosyale medya hesabı bulunmuş olduğu, tweetlerinin çoğunun ABD’de 3 Kasım 2020’de meydana getirilen başkanlık seçimlerine ilişkin olduğu, seçimlerin Donald Trump’tan “çalındığını” yazdığı; ek olarak Demokratlara, FBI’a ve Yüksek Mahkeme’ye karşı “sertlik eylemleri” düzenlenmesi çağrısı yapmış olduğu bildiriliyor.

Twitter hesabından yapmış olduğu bazı paylaşımlar, Shiffer’in 6 Ocak 2021’de ABD Kongresi’ne düzenlenen saldırıya da katıldığına işaret ediyor.

Trump’a ilişik bir web sitesinde Ricky Shiffer adına oluşturulan bir hesaptan yazılan bir mesajda da, tüm Amerikalılara “muharebeye hazır olmaları” çağrısı yapılıyor ve “Ben savaşılmasını öneriyorum” deniliyor.

FBI ajanları Pazartesi günü eski başkan Donald Trump’ın Florida’daki evini basmış ve evde arama yapmıştı.

Trump destekçileri baskın sonrası FBI’ı sert dille eleştirmiş, FBI Başkanı Christopher Wray ise kurum çalışanlarına yönelik şiddetin ve tehditlerin tüm Amerikalıları kaygılandırması icap ettiğini söylemişti.

Christopher Wray, “FBI’a yönelik temelsiz saldırılar, hukukun üstünlüğü prensibine de zarar veriyor” demişti.

Wray, FBI Başkanlığına 2017’de Trump tarafınca atanmıştı.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom