ABD’de yetiştirme tesisinden kurtartılan 4 bin beagle cinsi köpeğe yuva aranıyor

Küçük bir kız ile beagle cinsi köpek

Kaynak, Getty Images

10 Ağustos 2022, 12:34 +03

Güncelleme 3 dakika ilkin

ABD’de bugüne dek meydana getirilen en kapsamlı köpek kurtarma çalışmalarından birinde kurtarılan ortalama 4 bin beagle cinsi köpeğe yeni yuva aranıyor.

Köpekler Virginia eyaletindeki bir tesiste yetiştiriliyor ve hemen sonra ilaç deneyleri için laboratuvarlara satılıyordu.

Tesis geçtiğimiz haftalarda hayvan hakları ihlalleri sebebiyle kapanmış oldu.

Bölgedeki yardım kuruluşları köpekleri sahiplendirme çalışmalarına devam ediyor.

(*4*)

Reuters’a konuşan hayvan hakları kuruluşu Humane Society’nin Başkanı Kitty Block, “4 bin hakkaten oldukça fazla. Tüm bu köpekleri tesisten çıkarmamız minimum 60 gün sürecek. Onları sevgiyle bakılacakları evlere sahiplendirmeye çalışıyoruz” dedi.

ABD Hakkaniyet Bakanlığı, yetiştirme tesisinin kurucusu Envigo RMS adlı şirkete Mayıs’ta dava açmış ve şirketi hayvanlara onlarca defa kez eziyet etmekle suçlamıştı.

Bakanlığın müfettişleri tesisi ziyaret ettiğinde tedavi edilebilecek hastalıkları olan bazı köpeklerin öldürüldüğünü tespit etmişti.

Köpeklere bununla birlikte içinde kurtçuk, küf ve dışkı bulunan yemeklerin verildiği, bazı anne köpeklere ise asla yiyecek verilmediği paylaşılmıştı.

Tesiste bulunan 25 yavru köpeğin de soğuktan öldüğü bildirildi.

Beagle

Kaynak, Getty Images

CBS haber kanalına gore Envigo RMS, mahkeme sürecinde iddiaların tümünü reddetti, sadece tesisi kapatacağını ve köpekleri Humane Society’nin bakımına devredeceğini söylemiş oldu.

Köpeklerin bugünlerde yeni yuvalarına gitmeden sıhhat kontrolü ve aşıları yapılıyor.

Hayvan hakları kuruluşları, bazı köpeklerde travma emareleri bulunduğunu, bilhassa yavruların daha ilkin asla kucağa alınmadığını ve iyi mi oyun oynanacağını bilmediğini söylüyor.

Beagle köpek

Kaynak, Getty Images

Reuters’a konuşan Virginia Senatörü Bill Stanley, kurtarma operasyonunun senelerdir devam eden bir süreç bulunduğunu paylaştı.

Stanley, “Ben de 2020 ve 2021 yıllarında yetiştirme tesisinden iki tane köpek aldım, onların mükemmel köpekler bulunduğunu söyleyebilirim. Ben bu köpekler üstünde gözlem yapılmasını istemediğim için onları aldım. Şimdi de kardeşleri üstünde gözlem yapılmayacağını biliyorum” dedi.

Yoruma kapalı.