ABD’de “TikTok yasaklanmasın” çağrısı: Kongre binasına yürüdüler

Bir grup TikTok kullanıcısı ve milletvekili, başkent Washington’daki Kongre binası önünde toplandı. New York’un Temsilciler Meclisi’ndeki temsilcisi Jamaal Bowman, yaptığı açıklamada, 150 milyon Amerikalı’nın TikTok kullandığını ve 5 milyon kadar küçük işletmenin söz konusu uygulama üzerinden ürün ve hizmetlerini sattığını söyledi.

Sosyal medyada sorun çıkaran tek platformun TikTok olmadığını savunan Bowman, Rusya’nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine Facebook üzerinden müdahale ettiği iddialarına değindi.

Çin’e karşı ırkçılık ve yabancı düşmanlığının yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Bowman, “6 Ocak’taki kongre baskınından Myanmar soykırımına kadar Amerikan sosyal medya şirketleri kötülüğü ciddi yollardan kolaylaştırmak için kullanıldı” dedi. dedi.

Bowman, eski Başkan Donald Trump’ın “6 Ocak’ta Kongre’ye yapılan baskını kışkırtmak için Twitter’ı kullandığını” söyledi.

Kongre Üyesi Marc Pocan da ifade özgürlüğünü vurguladı ve veri kaygılarında sadece TikTok’a odaklanmanın doğru olmadığını söyledi.

TikTok kullanıcıları da platformun faydalarından bahsettiler ve yasaklanmaması gerektiğini savundular.

TİKTOK CEO’SU BUGÜN KONGREDE KONUŞACAK

TikTok CEO’su Shou Zi Chew, bugün Kongre’de milletvekillerinin platformla ilgili sorularını yanıtlayacak.

ABD’de 28 Şubat’ta federal devlete ait tüm telefonlara TikTok yasağı getirilmesi için 30 gün süre verildi.

Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı dahil olmak üzere birçok devlet kurumu, Aralık 2022’de kongre oylamasını beklemeden TikTok’u yasaklamıştı.

15 Aralık 2022’de ABD Senatosu, federal hükümet çalışanlarının “ulusal güvenlik endişeleri” nedeniyle TikTok’u devlete ait cihazlara indirmesini yasaklayan yasa tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

28 Aralık 2022’de Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, TikTok uygulamasının, üyeleri ve çalışanları tarafından kullanılan resmi cihazlara indirilmesini ve kullanılmasını yasakladı.

Maryland, Nebraska, Güney Karolina, Güney Dakota, Indiana ve Teksas dahil birçok eyalet TikTok kullanımını yasaklayan benzer yasalar çıkardı.

Yoruma kapalı.