ABD’de çarpıcı rapor: Ordu, kabiliyet ve harbe hazırlık konusunda zayıflıyor

Washington merkezli ve Cumhuriyetçilere yakınlığıyla malum ABD Miras Vakfı, ABD ordusunun gücüne ilişkin “2023 ABD Ordusu Güç İndeksi” başlıklı senelik raporunu yayımladı.

Raporda, ABD’ye tehdit teşkil eden devlet ve devlet dışı aktörlerin durumları da özetlenirken ABD’nin hava, kara, deniz, uzay ve nükleer gücüne ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yapılmış oldu.

Bilhassa Çin’in, ABD menfaatlerine karşı son aşama “saldırgan” bir pozisyon almış olduğu iddia edilen raporda, Rusya’nın Ukrayna cenginde endüstriyel kapasitesinin etkilenmediği ve savaşın Rusya’nın kaybetmiş olduğu eski ekipmanını yeni teknolojilerle değiştirmesine olanak vereceği değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.

Rus ordusunun harpte edinim kazanacağına işaret edilen raporda, “Netice olarak, cenk aslen Rusya’nın kıtadaki ABD çıkarlarına yönelik meydan okumasını artırmaya hizmet edebilir.” ifadesine yer verildi.

Buna rağmen raporda, “ABD ordusu, şu anki konuşlanmasıyla yaşamsal ulusal çıkarları müdafa taleplerini karşılayamama riskiyle karşı karşıya.” ifadesi kullanıldı.

Amerikan ordusunu küresel çapta ABD menfaatlerine yönelik sınamalara karşı “zayıf” olarak nitelendiren rapor, bu zayıflığın, “senelerce devam eden devamlı kullanımın”, “yetersiz finansmanın”, “iyi tanımlanmamış önceliklerin”, “devamlı değişen güvenlik politikalarının”, “programları yürütmede aşırı derecede zayıf disiplinin” ve “ulusal güvenlik bürokrasisinin genelinde derin bir ciddiyet eksikliğinin” sonucu olduğu kaydedildi.

ABD KARA KUVVETLERİ GÜCÜNÜ KISMEN KORURKEN DENİZ VE HAVA KUVVETLERİ ZAYIFLIYOR

Raporda, ABD ordusunun Hava, Kara, Deniz Piyadeleri, Deniz ve Uzay Kuvvetlerine ilişkin endeksler, konvansiyonel güç endeksleri; nükleer kuvvetler ise stratejik güç endeksi üstünden incelendi.

Kuvvet Komutanlıkları nükleer programına “uzun seneler devam eden yetersiz yatırım”, “modernizasyon programlarının yetersiz yürütülmesi” ve bütçenin 2011’den itibaren kısılmaya başlamasının tesiri olduğu açıklandı.

Öte taraftan raporda, “Artan yakıt, cephane ve onarım maliyetleri ve nitelikli bakım ve bakım tesislerinin eksikliği sebebiyle 2020 ve 2021’de harbe hazırlık konusunda kaydedilen ilerlemenin bir çok 2022’de kaybedildi. 2023’e yönelik tahmin de aynı şekilde.” ifadesi dikkati çekti.

Genel olarak ordunun muharebe deneyiminin de zayıf olduğuna değinilen raporda, deneyimli askerlerin ordudan ayrılmasının muharebe deneyimini etkilediği ifade edilirken ABD’nin, son yıllarda Irak ve Afganistan şeklinde ülkelerde elde etmiş olduğu direniş çatışmaları ve mahalli askeri güce taktik desteği görevlerle elde etmiş olduğu deneyimin İran yada Çin şeklinde bir devlete karşı ihtimaller içinde bir konvansiyonel operasyonda işe yaramayacağı kaydedildi.

– “Büyük muharebe harekatlarının eğitimi ve planlanması konusunda deneyimden yoksun”

Raporda, “Mevcut silahlı ortaklaşa kuvvetin bazı birimleri bazı harekat türlerinde deneyimli olsa da bir tüm olarak ordu, Ukrayna’da görülen ve ABD Silahlı Kuvvetlerinin yeni yeni ehemmiyet vermeye başladığı türden üst düzey, büyük muharebe harekatlarının eğitimi ve planlanması konusunda deneyimden yoksundur.” değerlendirmesine yer verildi.

ABD Kara Kuvvetlerinin enerjisini kısmen koruduğuna işaret edilen raporda, “Kara Kuvvetleri modernizasyon programlarına bakılırsa daha süratli yaşlanıyor. Haiz olması ihtiyaç duyulan gücün yalnızca yüzde 62’si ile kapasite konusunda ‘zayıf’ kalıyor. Öteki taraftan, 31 Muharebe Tümeninden 25’i harbe hazır durumda, bu yüzden harbe hazırlık konusunda ‘kuvvetli’ olarak derecelendiriliyor.” denildi.

DENİZ KUVVETLERİ KAPASİTE KONUSUNDA “ÇOK ZAYIF”

Raporda, Deniz Kuvvetleri ise kapasite konusunda “oldukça zayıf”, harbe hazırlık konusunda ise “zayıf” olarak nitelendirildi.

Donanmanın halihazırda 400 gemilik bir kapasiteye haiz olması gerektiği kaydedilen raporda, şu anda 298 geminin operasyonel olduğu mevcut koşulların devam etmesi durumunda ABD birliğindeki vapur sayısının 2030 ortalarında 280’lere kadar gerilemesinin beklendiği ifade edildi.

Deniz Piyadelerinin ise harbe hazırlık ve kabiliyet konusunda “kuvvetli” sadece personel kapasitesi konusunda “zayıf” olduğuna yer verildi.

HAVA KUVVETLERİ “ÇOK ZAYIF”

Hava Kuvvetlerinin durumunun “oldukça zayıf” olarak derecelendirildiği raporda, Amerikan hava unsurlarının krizlere karşı esnekliğinin “oldukça düşük” olduğu kaydedildi.

Raporda, “ABD Hava Kuvvetleri şu anda iki bölgesel büyük muharebeyi yürütmek için ihtiyaç duyulan kapasitesinin yüzde 86’sını karşılayabilecek durumda. 650 pilot eksiği var, filolardaki uçakların yaş averajı 32 ve pilotlar sadece hafta bir uçabiliyor.” ifadelerine yer verildi.

ABD Uzay Kuvvetlerinin 3 yıl ilkin kurulduğu ve kapasite konusunda eksiklerinin anlaşılabilir olduğu anlatılan raporda, eski Başkan Donald Trump’ın miras bıraktığı bu kuvvetin harbe hazırlık konusunda gelişmediğinin altı çizildi.

Amerikan ordusunun nükleer gücünün durumunun halen “kuvvetli” olarak derecelendirildiği kaydedilen raporda, ABD yönetimlerinin modernizasyon faaliyetlerini zamanında yerine getirmediği takdirde bu derecelendirmenin “marjinal” yada “zayıf” noktasına gerileyebileceği vurgulandı.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom