ABD’de beyin yiyen amip paniği! Bir kişi hayatını kaybetti

Florida’daki Charlotte İlçe Sağlık Departmanından yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz günlerde musluk suyu kullanarak sinüslerini temizleyen bir kişinin ‘Naegleria fowleri’ enfeksiyonundan öldüğü doğrulandı.

Açıklamada, “Naegleria fowleri mikroskobik tek hücreli canlı bir amiptir. Naegleria fowleri ile enfeksiyon nadirdir ve ancak amip bulaşmış su burun yoluyla vücuda girdiğinde ortaya çıkabilir. Musluk suyu içerek enfekte olamazsınız.” ifadeler yer almıştır.

Sağlık Kurumu, Charlotte County sakinlerine sinüs durulama solüsyonları hazırlarken yalnızca damıtılmış veya steril su kullanmalarını, musluk suyunu en az 1 dakika kaynatmalarını ve sinüs memesini durulamadan önce soğumasını beklemelerini tavsiye etti.

Sakinler ayrıca banyo yaparken, duş alırken, yüzlerini yıkarken veya şişirilmiş plastik havuzlarda yüzerken koku almamaları konusunda uyarıldı.

BURUNDAN AMOTE GEÇİRİLİR

Mikro ölçekli tek hücreli Naegleria fowleri, insan vücuduna burundan girerek beyinde enfeksiyona neden olur ve genellikle ölümcüldür. Daha çok göl, nehir ve kanal gibi tatlı sularda bulunan amip insandan insana bulaşmaz.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, denge kaybı ve halüsinasyonlar gibi semptomlara neden olan enfeksiyondan ölüm oranının yüksek olduğunu ve 1962’de araştırılan 154 vakadan sadece 4’ünün hayatta kaldığını kaydetti. -2021.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom