ABD’de 7 polis ve 3 sağlıkçı, siyahi Otieno’nun ölümüyle suçlanıyor

Virginia eyaletindeki yedi şerif yardımcısı, Otieno’ya gözaltındayken işkence yapmakla, üç Central State Hospital çalışanı ise mesleki yükümlülüklerini yerine getirmemek ve sorumsuzca hareket etmekten ikinci derece cinayetle suçlandı.

Federal savcılık yaptığı açıklamada, 28 yaşındaki Otieno’nun 6 Mart’ta ölümünden suçlu bulunan hastane personelinin Brunswick İlçesindeki Meherrin Nehri Bölge Hapishanesinde tutulduğunu söyledi.

Federal savcı Ann Cabell Baskervill, Irvo Otieno’nun ölüm anının filme alındığını belirterek, “Suçla ilgili bilgiler bugüne kadar toplanan, analiz edilen ve değerlendirilen kanıtlara dayanıyor. Bu kanıtların en önemli unsurlarından biri de güvenlik kamerası görüntüleri. Merkez Devlet Hastanesi’nde yatış süreci kayıt altına alındı. Adli soruşturmanın bu aşamada olması nedeniyle videoyu kamuoyu ile paylaşamıyorum.” o ifadeleri kullandı

Baskervill, Otieno’nun 7 polis tarafından kelepçeli ve bacakları zincirlenmiş halde 12 dakika tutulduğunu ve siyah adamın “boğularak boğularak öldüğünü” iddia ederek olayın video kaydını kanıt olarak gösterdi.

Medeni haklar avukatı Ben Crump bir basın toplantısında Otieno’nun ailesinin görüntüleri izlediğini ve “polisin akıl sağlığı sorunları olan insanlara muhtaç gibi davranmak yerine insanlık dışı davrandığını” ortaya koyduğunu söyledi.

Crump, Otieno’nun videosundaki uygulamayı George Floyd’un Mayıs 2020’de ölümüne, ifadesinin alınmasına ve polisin baskısına yol açan Mayıs 2020’deki gözaltı işlemleriyle karşılaştırdı.

3 MART’TA TUTUKLAMA

Irvo Otieno, 3 Mart’ta bir hırsızlık ihbarı üzerine polis tarafından tutuklanmaya çalışırken krize girdi ve polise karşı çıktı ve sonunda tutuklandı.

Polis, Otieno’nun kontrol için hastaneye götürülürken polis memurlarına fiziksel olarak saldırdığını ve tutuklanarak cezaevine sevk edildiğini bildirmişti.

Otieno’nun 6 Mart’ta Henrico İlçe Şerif Ofisi yetkilileri tarafından Richmond şehrinde bir akıl sağlığı tedavi tesisi olan Central State Hospital’a götürüldüğü bildirildi.

Yoruma kapalı.