ABD’de 250 milyon dolarlık pandemi yardımıyla “Türkiye’de mülk satın aldığı” belirtilen şüphelilere dava

ABD Hazine Bakanlığı

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

ABD’de savcılar 47 kişinin Covd salgını esnasında meydana getirilen yardımları “yanlış beyanda bulunarak aldıkları” ve hedeflenenden değişik şekilde kullandıklarını tespit ettiğini deklare etti.

Hükümet tarafınca ufaklıklara besin yardımı yapılması için dağıtılan 250 milyon dolarlık yardımı “çaldıkları” iddia edilen 47 kişinin bu parayı mülk, otomobil ve lüks tüketm maddeleri satın almak için kullandıkları söyleniyor.

Minnesota eyaletindeki kâr amacı gütmeyen yardım kuruluşu “Geleceğimizi Besliyoruz” gerekseme sahibi ufaklıklara besin yardımı yapmak suretiyle hükümet yardımına başvurmuştu. Kuruluşun yöneticisi ve üyeleri hakkında, bu parayı değişik amaçlarla kullandıkları sebebi öne sürülerek, “dolandırıcılık” suçlamasıyla dava açıldı.

Kurucu Aimee Bock, parayı değişik amaçlarla kullandığına yönelik ifadeleri reddediyor.

Bock’un avukatı BBC’ye yapmış olduğu açıklamada “Masumiyetimizi ilk günden bu yana koruyoruz. Bu iddianame yalnız bir başlangıç” dese de, FBI Direktörü Christopher Wray’e gore bu “korkulu sahtekârlık,” bugüne dek ortaya çıkarılamayan birçok dolancırılıktan yalnız biri.

ABD Hakkaniyet Bakanlığı’nın açıklamasında şüphelilerin “asla olmayan ufaklıklara asla vermedikleri yemeklerin” fişlerini kestiğini; bu fişleri de Gömü Bakanlığı’nın dağıtmaya karar verilmiş olduğu para yardımını almak için kullandığı belirtiliyor.

Pandeminin başlarında ABD Gömü Bakanlığı, kamuya ilişkin olmaya restoranların kâr amacı gütmeyen yardım kuruluşları vesilesiyle besin yardımı dağıtması halinde para yardımı yapacağını açıklamıştı.

“Geleceğimizi Besliyoruz” adlı kurum da bu kararla aynı sıralarda kuruldu. Kurulduktan derhal sonrasında da bir günde binlerce çocuğa besin yardımı yaptığını bildirdi ve satmaca topladı. Anca Hakkaniyet Bakanlığı, bu faturaların düzmece bulunduğunu; yardım dağıtılan evlatların isimlerinin de www.listofrandomnames.com (rastgele adlar sıralaması) adlı web sitesinden alındığını söylüyor.

Kuruluşun üyesi olarak görünen 47 kişinin bu paralarla lüks araçlarla ABD, Kenya ve Türkiye’de hususi mülkler satın almış olduğu; internasyonal seyahate çıkmış olduğu da Hakkaniyet Bakanlığı’nın açıklamasında içeriyor.

İddianameye gore şüpheliler dolandırıcılık, evrakta sahtecilik, kara para aklama ve rüşvet suçlamalarıyla yargılanacak.

Mart ayında da Hakkaniyet Bakanlığı, toplamda 1,1 milyar dolarlık dolandırıcılık suçu işleyen 1.000’in üstünde şüpheliyi tespit ettiğini açıklamıştı.

Yoruma kapalı.