ABD’de 2013’ten bu yana ilk çocuk felci vakası

ABD’de 2013’ten bu yana ilk çocuk felci vakası – Son Dakika Dünya Haberleri

ABD’de 2013’ten bu yana ilk çocuk felci vakası

ABD’de ortalama 10 yıl sonrasında ilk çocuk felci vakası kayıtlara geçti. New York şehrinin kuzeyindeki Rockland County’deki 1 kişide aşı kaynaklı çocuk felci vakası tespit edilmiş olduğu ve bunun 2013’ten bu yana ABD’de kayıtlara geçen ilk olay olduğu ifade edildi. New York eyaleti tarafınca meydana getirilen açıklamada, hastanın ABD’de enfekte olmadığı aktarılarak, hastanın bazı ülkelerde kullanılan ve ağız yöntemiyle alınan çocuk felci aşısı olan tip 2 kaynaklı bir çocuk felci virüsü ile enfekte olduğu açıklandı. ABD’de 2000 senesinde ağız yöntemiyle alınan çocuk felci aşısı kullanımı sonlandırıldı.

Nüzul geçiren hastanın, yaşı yada kısa sürede ülke dışına çıkıp çıkmadığı hakkında informasyon verilmedi.

New York Eyaleti Sıhhat Komiseri Mary Bassett yapmış olduğu açıklamada, çocuk felcine karşı aşılanan kişilerin tespit edilen vakadan dolayı bir riskle karşı karşıya olmadığını belirterek, virüse karşı aşılanmamış küçüklere aşı yapılması icap ettiğini altını çizdi.

ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) gore, 1955’ten itibaren çocuk felcine karşı aşıların kullanılmaya başlaması ile ABD’de ulusal bir aşı kampanyası başlatıldı ve ABD’deki senelik olay sayısı 1960’larda 100’ün altına, 1970’lerde ise 10’un altına düştü. 1979’da ise, ABD’de çocuk felcinin ortadan kaldırıldığı deklare edildi, şu demek oluyor ki artık rutin yayılma yoktu.

Rutin yayılmanın olmadığı ABD’de son olarak olay Hindistan’dan ABD’nin Texas eyaletinde yer edinen San Antonio’ya taşınan bir ailenin 7 aylık çocuklarında 2013’te tespit edilmişti.

Yoruma kapalı.