ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi: Çin’in Tayvan’ı tecrit etmesine izin vermeyeceğiz

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi

Kaynak, Reuters

bir saat ilkin

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ülkesinin Çin’in Tayvan’ı tecrit etmesine ve ada çevresindeki askeri tatbikatlarının “yeni normale” dönüşmesine izin vermeyeceğini söylemiş oldu.

Nancy Pelosi, Tayvan’ı da kapsayan Asya turu dönüşü ABD’de yapmış olduğu ilk açıklamada, Tayvan’a, demokrasini desteklemek ve Çin’in talibi tecrit edemeyeceğini göstermek için gittiğini belirtti.

Pelosi, Washington’da düzenlemiş olduğu basın toplantısında, delegasyonunun Tayvan’ı ziyareti sebebiyle “oldukça gurur” duyduğunu altını çizdi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı, “Çin, ziyaretimi askeri tatbikatlar düzenlemek için bahane olarak kullandı” dedi.

Pelosi’yle beraber Tayvan’a giden Amerikan heyetinden, Temsilciler Meclisi üyelerinden Gregory Meeks de BBC’ye yapmış olduğu açıklamada, ziyaret sebebiyle hiçbir üzüntüsü olmadığını söylemiş oldu.

Meeks, “ABD’nin dostlarına sırt çeviremeyeceğini göstermek önemliydi” dedi.

Çin, Pelosi’nin Tayvan ziyaretine büyük tepki göstermiş ve ada çevresinde bugüne kadarki en kapsamlı askeri tatbikatlarını düzenlemişti.

Tayvan da bunun üstüne tatbikata başlamış; Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Vu, Çin’in son tatbikatlarıyla talibi işgale hazırlandığını söylemişti.

Çin savaş uçağı

Kaynak, Getty Images

Çin, Tayvan’ı, sonunda tekrardan Pekin’in kontrolü altında olacak ayrılıkçı bir eyalet olarak görüyor.

Tayvan ise kendisini, anayasası ve demokratik yollardan seçilmiş liderleriyle bağımsız bir ülke olarak tanımlıyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping daha ilkin “Tayvan ile tekrardan birleşmenin gerçekleşmesi icap ettiğini” söylemiş ve bunu başarmak için güç kullanımı ihtimalini dışlamamıştı.

Yoruma kapalı.