ABD Senatosu kapsamlı iklim, vergi ve sağlık düzenlemelerini içeren 430 milyar dolarlık yasa tasarısını onayladı

Kaynak, Getty Images

17 dakika ilkin

ABD Senatosu, kapsamlı iklim, vergi ve sağlık düzenlemelerini içeren, Başkan Joe Biden’ın büyük ehemmiyet verdiği yasa tasarısını onayladı. 430 milyar dolar tutarındaki tasarının gelecek hafta da Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde onaylanması ve Biden’ın imzasıyla yürürlüğe girmesi planlanıyor.

18 aydır gündemde olan ve Cumhuriyetçilerin ısrarla engellemeye çalmış olduğu yasa tasarısı, Senato’da 27 saat devam eden görüşmelerin arkasından kabul edildi.

ABD’de “Enflasyonu Düşürme Yasası” olarak adlandırılan tasarı için Senato’da meydana getirilen oylama 50-50 eşitlikle sonuçlandı. Tasarı, Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in oyuyla Senato’dan geçti.

Cumhuriyetçi senatörlerin tümü, yasa tasarısının ekonomiyi daha da kötüleştireceğini savunarak “Hayır” oyu kullandı.

Demokrat senatörlerin tümü ise tasarıya destek verdi. Demokratlar, ortalama 740 milyar dolarlık yeni gelir de öngören tasarının federal borç açığını kapatarak yüzde 9,1’le son 40 senenin en yüksek düzeyine çıkan enflasyonu da düşürmesini umuyor.

Yasa tasarısının Senato’dan geçmesi, ABD’de Kasım ayında Kurultay için yapılacak ara seçimler öncesi Başkan Biden için siyasal bir zafer olarak görülüyor.

Biden, Senato’daki oylama sonrası yapmış olduğu açıklamada, “Kurumlar vergisinde milyar dolarlık şirketlere asgari yüzde 15’lik vergi yükümlülüğü getirerek vergi kodunda eşitlik sağlayacağız. Enflasyonu Düşürme Yasası geçtiğinde, bu firmalar nihayet üstlerine düşen ödemeyi hayata geçirmeye başlayacaklar” dedi.

Demokratların Senato’daki lideri Chuck Schumer, yasa tasarısının geçmesinden sonrasında yumruklarını havaya kaldırarak “Senato tarih yazdı” dedi. Schumer, “Kurultay’nin büyük işler başarabileceğine dair umudunu yitiren Amerikalılar, bu tasarı sizin için. Bu tasarı ABD’yı on seneler süresince değiştirecek” diye konuştu.

Tasarı neler öngörüyor?

Başkan Biden’ın “zamanı” olarak nitelendirdiği tasarı; karbon salımının azaltılmasını, elektrikli vasıta ile güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji kullanımı başta olmak suretiyle tüketicilerin yeşil enerjiye yöneltilmesini, şirketlerin ödeyeceği kurumlar vergisi ile bireylerin ödeyeceği gelir vergisinin daha sıkı denetim edilmesini, yaşlılar için reçeteli ilaç maliyetlerinin azaltılmasını öngörüyor.

Tasarının yasalaşması halinde ABD iklim değişikliğiyle savaşım için 369 milyar dolar harcayacak. ABD’nin şimdiye kadar bu alanda yapmış olduğu en büyük yatırımla, ülkede karbon salımının 2030’a kadar yüzde 40 azaltılması hedefleniyor.

Biden Nisan 2021’de ABD’nin karbon salımını 2030’a kadar minimum yüzde 50 azaltma sözü vermiş, ülkesinin iklim değişikliğiyle mücadelede internasyonal arenaya geri dönmesi taahhüdünde bulunmuştu.

Yoruma kapalı.