ABD polisi: ‘New Mexico’daki dört Müslümanın öldürülmesi bağlantılı olabilir’

New Mexico Valisi Michelle Lujan Grisham ve ABD Başkanı Joe Biden

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

ABD Birleşik Devletleri (ABD) polisi, üç tanesi son 10 gün içinde olmak suretiyle Kasım’dan bu yana Albuquerque şehrinde dört Müslümanın öldürülmesinin birbiriyle bağlantılı olabileceğini söylemiş oldu.

New Mexico eyaletinin en büyük kenti olan Albuquerque’de yaşanmış olan Müslüman cinayetlerinin peşinden polis cumartesi günü yapmış olduğu açıklamada cinayetlerin “din ve etnik kökenleri” sebebiyle işlenmiş olabileceği ihtimali üstünde durulduğunu beyan etti.

ABD Başkanı Joe Biden, Twitter hesabından, Albuquerque’deki dördüncü Müslüman adam cinayetinden dolayı kızgın ve mutsuz bulunduğunu yazdı.

“Dualarım kurbanların aileleriyle, yönetimim Müslüman toplumunun yanında” dedi, “Bu nefret dolu saldırıların ABD’da yeri yoktur” sözlerini ekledi.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris de bu mesajı destek sunar bir paylaşım yapmış oldu. Müslüman toplumun yanında olduklarını hatırlattı, “Nefretin ABD’da yeri yoktur” mesajını tekrarladı.

Son katliam Cuma günü işlendi

Kasım ayındaki cinayetin peşinden 26 Temmuz’da yeniden süregelen cinayetlerin sonuncusu 5 Ağustos’ta işlendi.

Mahalli KOB4 TV kanalının Albuquerque polisinin açıklamasından aktardığına gore, son kurbanın cesedi, göçmenlere yardım elde eden bir sivil cemiyet kuruluşu civarlarında bulunmuş oldu.

Yetkililer, onun geçtiğimiz günlerde öldürülen öteki iki kurbanın cenazelerine katıldığını aktardı.

Polisin Cenup Asya kökenli, 20’li yaşlarda bir Müslüman bulunduğunu belirttiği kurbanın kimliği açıklanmadı.

ABC’nin haberine gore Kasım ayında öldürülen 62 yaşındaki Mohammad Ahmadi Afganistan; öteki iki kurban olan 27 yaşındaki Muhammed Afzaal Hossein ile 41 yaşındaki Aftab Hossein ise Pakistan kökenliydi ve aynı caminin cemaatine mensuptu.

Kurbanların üçü de vurularak öldürülmüştü.

Son katliam haberinin peşinden şehirdeki Müslüman toplumdaki gerginlik arttı.

Aljazeera’nın haberine gore, New Mexico’daki dini sivil cemiyet kuruluşu Islamic Center sözcüsü Tahir Gauba, bölgedeki Müslümanların paniklediğini söylemiş oldu.

ABC, merkezin başkanı Ahmad Assed’ın “Daha ilkin asla böyle bir durum yaşamadık” sözlerine yer verdi.

Polis soruşturması FBI ile ortak yürütülüyor.

New Mexico Valisi Michelle Lujan Grisham, cinayetlerin Müslümanları hedef aldığını, eyaletteki öteki birimlerden de Albuquerque’deki soruşturmaya destek gönderildiğini deklare etti.

Türkiye: ‘Aydınlığa kavuşturulmasını bekliyoruz’

Dışişleri Bakanlığı, ABD’de dört Müslüman’ın şüpheli bir halde öldürülmesiyle ilgili izahat yapmış oldu.

Yazılı açıklamada “derin kaygı duyulduğu” belirtilerek, cinayetlerin bir an ilkin açıklığa kavuşturulması ve sorumlularının yargılanması çağrısı yapılmış oldu:

“Polis tarafınca birbiriyle bağlantılı olabileceği anlatılan ve nefret suçu olması ihtimali bulunan bu seri cinayetlerin faillerinin derhal bulunarak hakkaniyet önüne çıkartılmalarını istiyor, ilgili ABD makamlarının olayın tüm boyutlarıyla bir an evvel aydınlığa kavuşturulması için lüzumlu her türlü soruşturma ve araştırmayı titizlikle yapmasını bekliyoruz.”

Yoruma kapalı.

seo paket casibom