ABD Ordusu’nda görevli bir doktor ve eşine Rusya hesabına casusluk suçlaması

ABD ordusu

Kaynak, Getty Images

4 saat ilkin

ABD Ordusu’nda görevli bir hekim binbaşı ve sivil doktor eşi, Rus hükümetine data sızdırmayı planlamakla suçlanıyor.

Jamie Lee Henry ve Anna Gabrielian’a bir askeri hastanedeki hastalarla ilgili gizli saklı detayları paylaşmayı planlama suçlaması yöneltiliyor.

Çiftin gizli saklı görevdeki bir FBI ajanına Rusya’ya yönelik vatanseverlik duygularıyla hareket ettiklerini söyledikleri iddia ediliyor.

Çiftin avukatları hemen hemen dava hakkında yorum yapmadı.

Rus yetkililerden de herhangi bir izahat gelmedi.

Binbaşı Henry, çiftin evlendirilmiş olduğu yıl olan 2015’te ordunun kendisine resmi olarak adını ve cinsiyetini değişiklik yapma izni vermesinin peşinden, transseksüel bulunduğunu açıklayan ilk etken görevdeki ABD ordusu mensubu olarak biliniyor.

ABD’nin doğusundaki Maryland eyaletinin Baltimore kentinde Perşembe günü mahkemeye sunulan iddianamede çift, komplo oluşturmak ve kimlere ilişkin olduğu tespit edilebilecek türden sıhhat bilgilerini ifşa etmekle suçlandı.

Savcılar, çiftin Rus hükümetine “ABD hükümeti ve ordusuyla bağlantılı kişilerin sıhhat durumları hakkında data edinmesine” destek olmak istediğini söylemiş oldu.

İddianamede, Şimal Carolina’daki büyük bir askeri üs olan Fort Bragg’de vazife icra eden Binbaşı Henry’nin, buradaki hastanenin ve başka bir sıhhat kurumunun hususi tıbbi kayıtlarına erişim sağlamayı organize ettiği belirtiliyor.

Baltimore’daki Johns Hopkins Hastanesinde anestezi uzmanı olarak çalışan Gabrielian’ın, birkaç ay ilkin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin peşinden Washington’daki Rus büyükelçiliğine yardım teklifinde bulunmuş olduğu iddia ediliyor.

Ağustos ayı ortalarında, Rus Elçiliği için çalıştığını iddia eden ve aslen FBI ajanı olan bir şahıs kendisiyle bağlantı kurmuş, iddianameye bakılırsa bu görüşme esnasında “Rusya’ya karşı duyduğu vatanseverlik duygusuyla, kovulmak ya da hapse girmek pahasına, Rusya’ya elinden gelen her türlü yardımı hayata geçirmeye hazır bulunduğunu” söylemişti.

Gabrellian, eşini de komploya dahil etmeyi teklif etmekle ve FBI ajanına üsteki tıbbi bilgilere erişimi bulunduğunu ve ABD’nin Ukrayna’ya yardım sağlamak suretiyle orduyu iyi mi eğittiği mevzusunda data sahibi bulunduğunu söylemekle suçlanıyor.

Dr. Gabrielian’ın Ağustos ayında bazı detayları teslim etmiş olduğu iddia ediliyor.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom