ABD: Nikaragua, ABD’ye yerleşmeleri koşuluyla 222 siyasi tutukluyu serbest bıraktı

Blinken yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün ABD, Nikaragua hükümeti tarafından temel özgürlüklerini kullandıkları için uzun süreler boyunca haksız yere gözaltında tutulan 222 kişiyi memnuniyetle karşılıyor.” dedi. o ifadeleri kullandı

Nikaragua’nın biri ABD vatandaşı olan bu kişileri serbest bırakmasını “yapıcı bir adım” olarak nitelendiren Blinken, bu adımın iki ülke arasında diyalog kurulmasına kapı araladığını söyledi.

Bu gelişmenin Amerikan diplomasisinin sonucu olduğunu ifade eden Blinken, “Nikaragua’dan salıverilen kişiler arasında siyaset ve iş dünyası liderleri, gazeteciler, sivil toplum temsilcileri ve öğrenciler var. Ulaşım sağlandı. Bunlar bugün geldi” dedi. bilgileri verdi.

Konuya günlük basın toplantısında değinen ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, kararın Nikaragua hükümeti tarafından bu kişilerin ABD’ye seyahat etmesi şartıyla tek taraflı olarak alındığını söyledi.

Price, “Bunun ABD’nin çabalarının bir sonucu olduğunu ifade ederek onları ülkeye getirmeyi kabul ettik, oysa gerçekte uzun süredir temel özgürlüklerinden yararlandıkları için Nikaragua cezaevlerinden salıverilmeleri çağrısında bulunuyorduk” dedi. . dedi.

Sözcü, bu kişilerin insani sığınma yasası kapsamında ABD’de bulunduğunu ve ilgili bakanlık ve kurumların bu kişilerin ABD’ye yerleştirilmesi için çalıştığını söyledi.

Serbest bırakılanlar arasında Nikaragua’nın önde gelen öğrenci aktivisti Lesther Aleman ile eski cumhurbaşkanı adayları Arturo Cruz, Juan Sebastian Chamorro Garcia, Miguel Mora ve Medardo Mairena yer alıyor.

Yoruma kapalı.