ABD, Kuzey Akım saldırısına açıklama…

Kirby, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İngiltere’nin Ukrayna’ya DU mühimmatı göndermesi durumunda Rusya’nın nasıl yanıt vereceği sorulduğunda Kirby, bunun İngiltere’nin egemenlik kararı olduğunu ve DU’nun sıradan bir mühimmat türü olduğunu söyledi.

Kirby, ABD’nin Ukrayna’ya seyreltilmiş uranyum tedarik etmediğini ancak radyoaktif tehlike oluşturmadığını söyledi ve Rusya’ya, tanklarının hasar göreceğini düşünmesi durumunda asker ve tanklarını Ukrayna’dan çekmesini tavsiye etti.

Rusya’nın Karadeniz’de ABD insansız hava aracını düşüren pilotlara ödül vermesi sorulduğunda Kirby, “En kötü ihtimalle kendisini ve ABD insansız hava aracını büyük riske atan bir pilota neden cesaret ödülü verdiklerine dair bir bilgi yok. en iyi ihtimalle aptalca. hiçbir fikrim yok.” cevapladı.

AFGANİSTAN’DAN ÇEKİLME RAPORU NİSAN AYINDA PAYLAŞILACAK

Kirby, Kuzey Kore’nin yakın gelecekte bir nükleer saldırı gerçekleştireceğine dair bir belirti olmadığını ancak bu faaliyetleri izlediklerini söyledi. Kirby, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u ABD ile ön koşulsuz masaya oturmaya çağırdığını söyledi.

Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarına yönelik saldırılarla ilgili soruya Kirby, saldırılarla ilgili üç farklı ülke tarafından soruşturma yapıldığını ve bunların sonucunu beklediklerini söyledi. Kirby, “Hala bunun sabotaj olduğuna inanıyoruz. Bazı basında çıkan haberlerin aksine ABD hiçbir şekilde karışmadı” dedi. dedi.

Koordinatör Kirby ayrıca ABD’nin Afganistan’dan çekilmesini detaylandıran bir raporun Nisan ayında kamuoyu ile paylaşılacağını ve Kongre’ye sunulacağını duyurdu.

Yoruma kapalı.