ABD casus balonu düşürdü – Son Dakika Haberler

ABD hava sahasında bir Çin “casus balonu” ABD ordusu tarafından düşürüldü.
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Çin’in başkenti Pekin’e yaptığı ziyareti ertelemesine neden olan, ABD semalarında uçan Çin “casus balonu”, Atlantik Okyanusu üzerinden Amerikan topraklarının sularında uçarken ABD askeri jetleri tarafından düşürüldü. “Üç okul otobüsü büyüklüğünde” olduğu ve 60.000 fit yükseklikte uçtuğu söylenen balondan enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.
ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), “Departman della Difesa’nın güvenlik çabalarını desteklemek için” Kuzey ve Güney Karolina eyaletlerindeki üç havalimanına uçuşları askıya aldığını ve hava sahasını uçuşlara kapattığını duyurdu. balonu indirme işlemi.
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2 Şubat’ta Çin’e ait olduğu iddia edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD anakarası üzerinde uçtuğunu ve ABD ordusunun onu takip ettiğini duyurdu. Çinli yetkililer, balonun bir Çin sivil uçağı olduğunu, meteorolojik araştırmalar için kullanıldığını ve yanlışlıkla rüzgarların savurduğu ABD hava sahasına girdiğini söyledi. ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, “Çin’in açıklamasının farkındayız ama bunun bir gözetleme balonu olduğunu biliyoruz” dedi.
Balon krizi üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 5-6 Şubat tarihlerinde Pekin’e yapacağı ziyareti erteleyeceğini açıkladı. Dün Başkan Biden, “(Casus balonu) biz hallederiz” diyerek konuyla ilgili ilk açıklamasını yaptı. dedi.

Yoruma kapalı.