ABD Başkanı Biden’den ‘Kahramanmaraş depremleri’ açıklaması: 100 yılı aşkın süredir yaşanan en büyük depremlerden

ABD Başkanı Joe Biden, ekonomik planlarını anlatmak için ziyaret ettiği Wisconsin’de konuştu.

Biden konuşmasına, Amerikan halkının düşünce ve dualarının Türkiye ve Suriye’deki depremlerden etkilenenlerle birlikte olduğunu söyleyerek başladı: “Bu, 100 yılı aşkın süredir bölgede meydana gelen en büyük depremlerden biridir.” ifadesini kullandı.

“DEPREM İNANILMAZ ŞİDDETLİ OLDU”

Biden, hayatını kaybedenlerin yasını tuttuklarını belirterek, depremzedelerin cesetlerinin moloz yığınlarının altından çıkarılmasının inanılmaz olduğunu söyledi. “Deprem inanılmaz derecede güçlüydü, önemli artçı sarsıntılar ve ikinci bir deprem oldu.” Biden, düşüncelerinin bu trajediden etkilenenlerle olduğunu söyledi.

Biden, depremin hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradığını ve ABD’nin NATO müttefiki Türkiye’ye arama kurtarma ekipleri de dahil olmak üzere tam destek sunduğunu söyledi. Başkan Biden, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve Avrupa’daki ABD ordusunun da Türkiye’deki deprem bölgesinde yardıma hazır olduğunu söyledi.

ABD’nin insani yardım kuruluşları aracılığıyla Suriye’de depremden etkilenen insanlara yardım ettiğini söyleyen Biden, ilk günden itibaren yardım faaliyetlerine başladığını söyledi. Biden, Suriye’de “bölgeyi kim kontrol ederse etsin” ABD’nin hayat kurtarmada büyük bir bağışçı olduğunu söyledi.

Başkan Biden, “İhtiyaç duyduklarında Türkiye ve Suriye halklarını destekleme taahhüdümüzde kararlıyız” dedi. dedi.

Yoruma kapalı.