ABD Başkanı Biden, silah şiddetine karşı Kongre’yi harekete çağırdı

Biden, Ulusal Silahlı Şiddet Farkındalık Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Yalnızca geçen yıl 40 bin Amerikalı’nın silahlı şiddet mağduru olduğuna dikkat çeken Biden, son zamanların en önemli silah güvenliği yasasını imzaladığını kaydetti.

Biden bunun bile yetersiz olduğunu vurguladı. o ifadeleri kullandı

ABD Kongresi’ndeki Cumhuriyetçilerin seçmenlerini dinlemek yerine silah lobisinin emirlerini yerine getirmeye devam ettiğini belirten Biden, “Kongre’deki Cumhuriyetçiler, çocuklarımızı sınıfta silahlı şiddetten korumak yerine silah üreticilerini sorumluluktan korumaya odaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Biden, Amerika’da silahlar çocukları öldürmeye devam ederken Kongre’deki Cumhuriyetçileri ikna etmenin çok zor olmaması gerektiğini ve eyalet milletvekillerinin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Amerikalıların da daha fazlasını istemesi gerektiğini vurgulayan Biden, “Gelecekte alışveriş merkezlerimizi, marketlerimizi, sinema salonlarımızı ve ibadethanelerimizi silahlı şiddetten korumak bizim elimizde. Ebeveynleri endişelendirmemek bizim sorumluluğumuz. Çocuklarını her gün okula bırakan ve çocuklarımızın daha okuma yazma öğrenmeden önce bir saldırıya tepki vermeyi öğrenmeleri gerektiğini söylüyor: “Bizde var. Ancak Kongre harekete geçmeli.” açıklamasını yaptı.


Amerika Birleşik Devletleri’nde silahlı şiddet

Yılbaşından bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde silahlı şiddet sonucu 17.737 kişi öldü.

Ülkedeki silahlı şiddeti arşivleyen Gun Violence Archive’e (GVA) göre, bu yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde 268 toplu infaz gerçekleşti.

Silahlı şiddet mağdurları arasında 0-11 yaş arası 113 çocuk ve 12-17 yaş arası 642 çocuk bulunmaktadır. 0 ile 17 yaş arasındaki yaralı çocukların sayısı 1894’te kaydedildi.

Polisin karıştığı silahlı şiddet olaylarında 587 kişi hayatını kaybetti, 361 kişi yaralandı.

Yoruma kapalı.