ABD Başkanı Biden, Genelkurmay Başkan adayını açıkladı

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray’da düzenlenen törenle, yeni genelkurmay başkanı olarak Hava Kuvvetleri Komutanı General Brown’ı atadığını duyurdu.

Brown’ın babası ve dedesinin de geçmişte ABD ordusunda görev yapan askerler olduğuna dikkati çeken Biden, askeri pilotluk deneyimini ve orduya katkılarını anlattı.

Biden, Brown’ın Avrupa, Orta Doğu ve Hint-Pasifik’te görev yaptığını belirttiği askeri bilgi ve becerilerine övgüde bulundu. Brown’ın dünyanın dört bir yanındaki müttefik ve ortaklarının saygısını kazandığını ifade eden Biden, terör örgütü DEAŞ’a karşı kurulan koalisyondaki rolüne de değindi.

Değişimler karşısında hızlı hareket etmek ve bunlara hızlı uyum sağlamak gerektiğini belirten Biden, Çin ile rekabeti iyi yönetmek ve Avrupa’da savaş gerçeğiyle yüzleşmek gerektiğini vurguladı.

Biden, Senato’yu Brown’ın adaylığını iki partinin de desteğiyle onaylamaya çağırdı.

BIDEN’DEN MILLEY’E TEŞEKKÜRLER

Biden, mevcut Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley’e hizmetleri için teşekkür etti ve Milley’nin dünyanın şimdiye kadar karşı karşıya kaldığı en karmaşık güvenlik ortamında orduya liderlik ettiğini söyledi.

Biden, bu dönemde NATO ve Hint-Pasifik’teki ittifaklarını güçlendirdiklerini belirterek, Avustralya, İngiltere ve ABD Birleşik Devletleri arasında açıklanan üçlü güvenlik paktı (AUKUS) gibi yeni ortaklıklar kurduklarına dikkat çekti. .

Uzay ve siber uzaydaki tehditler, iklim değişikliği ve küresel salgın gibi zorluklarla boğuştuklarını belirten Joe Biden, “Amerikan tarihinin en uzun savaşını bitirdik. Rus saldırganlığına karşı özgürlük, dünyayı birleştirelim ve Ukrayna’nın cesur insanlarını bir araya getirelim. Sizin yanınızdayız.” dedi.

Yoruma kapalı.