ABD, Antakya’da sahra hastanesi kuruyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Hatay’da 100 yatak kapasiteli sahra hastanesi kurulması için çalışmalara başladı. Antakya’da Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi’nin bahçesinde tahsis edilen alana 34 ABD Hava ve Deniz Kuvvetleri personeli tarafından kurulan hastanede yoğun bakım ve ameliyathane de bulunacak. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) Afet Müdahale Ekibi (DART) başkanı Stephen Allen, gazetecilere verdiği demeçte, bir kurum olarak, ABD hükümetinin tüm birimlerini afetlere daha etkili bir şekilde müdahale etmek için koordine etmekle görevli olduklarını söyledi.

KOORDİNAL ÇALIŞIYORLAR

AFAD koordinasyonunda 160 kişi ve köpeklerden oluşan arama kurtarma ekibini Adıyaman’a gönderdiğini belirten Allen, şunları kaydetti:

“Türk hükümetinin talebi üzerine ihtiyaç sahiplerine de yardım ulaştırdık. Depreme müdahale etmek isteyen kuruluşlara da kaynak sağlıyoruz. Daha fazla müdahale edebilmek için ABD Savunma Bakanlığı birimleriyle de koordineli çalışıyoruz. etkili bir şekilde.”

Yardım malzemelerini Türk hükümeti ile koordineli bir şekilde dağıttıklarını ve Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın direktifleri ile koordinasyon içinde çalıştıklarını vurgulayan Allen, “Afetin ortasında bile Türk Sağlık Bakanlığı yetkilileri çok iyi bir iş çıkarıyor. Tüm ekipleriyle verimli bir şekilde çalışıyorlar. Size yardımcı olmak bizim için büyük bir onur.” dedi. Allen, Türk yetkililere de zor zamanlarda gösterdikleri yardımseverlik, dostluk ve dostluk için teşekkür etti.

ABD Deniz Kuvvetleri subayı Yarbay Jeffrey Castiglione, Sahra Hastanesi’ni kurmak için Sağlık Bakanlığı’nın talebi üzerine geldiğini söyledi. USAID ile koordineli çalıştıklarını ifade eden Castiglione, “Bu sahra hastanesi 100 yatak kapasiteli olacak. Pediatri ve acil servis gibi özel birimler olacak. Bu hastane kurulduktan sonra Türkiye’ye teslim edecek. Sağlık Bakanlığı”

Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Sarper Yılmaz da Türk ve ABD’li sağlık yetkililerinin sahra hastanesi kurma konusunu görüştüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı olarak tüm koordinasyonu ekiplerimizle birlikte yapacağız. Burada medikal tedaviyi yürütmeye devam edeceğiz. Şu anda burada tedavi süreçlerimiz devam ediyor. Afet bölgelerinde birçok ülkeden yardıma gelenler var. Li Hepinize çok teşekkür ederim. Burada bizim koordinasyonumuza yardımcı oluyorlar. Bakanlık ekibi olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ediyoruz.” Yılmaz, gönderen ABD ulusuna, ordusuna ve onları destekleyen herkese teşekkür etti.

Yoruma kapalı.