ABD Adalet Bakanı Garland: Trump’ın evinde arama yapılmasını onayladım, arama emrinin içeriğini kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland

Kaynak, Reuters

12 Ağustos 2022, 01:18 +03

Güncelleme bir dakika ilkin

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Pazartesi günü eski başkan Donald Trump’ın Florida’daki evinde, kendisinin onayı üstüne arama yaptığını söylemiş oldu.

FBI ajanlarının Trump’ın evine düzenlemiş olduğu baskınla ilgili olarak ilk kez konuşan Garland, arama emrinin içeriğini de kamuoyuyla paylaşmak istediğini ve Adalet Bakanlığı’nın bunun için Florida’da mahkemeye başvurduğunu deklare etti.

Garland, düzenlemiş olduğu basın toplantısında, “mühim derecede kamusal yarar” gördüğünden, bu yönde bir talepte bulunduğunu belirtti.

Trump’ın arama emrinin içinde ne olduğunun kamuoyuyla paylaşılmasını engellemek için bugün mahkemeye itiraz edip etmeyeceği hemen hemen bilinmiyor.

ABD’de genel anlamda bu tür belgeler, soruşturma sürerken gizli saklı tutuluyor.

Bakan Garland ise daha çok bilginin, uygun zamanda ve şekilde kamuoyuyla paylaşılacağını duyurdu.

Hukukun üstünlüğü prensibine, her koşulda uyulması icap ettiğini vurgulayan Garlanda, Adalet Bakanlığı’na ve FBI’a yönelik “temelsiz” olarak nitelendirdi, iki kurumun çalışanının de yurtsever ve dürüst kişiler bulunduğunu altını çizdi.

Garland, “Onlar haksız şekilde hücum altındayken sessiz kalmayacağım” dedi.

ABD Adalet Bakanlığı hemen hemen FBI’ın Trump’ın Florida’daki evini niçin bastığını açıklamadı. Sadece baskının, Trump’ın başkanlığının son bulmasının peşinden Beyaz Saray’dan ayrılırken bazı gizli saklı belgeleri yanınına alıp almadığıyla ilgili soruşturmayla bağlantılı olduğu düşünülüyor.

ABD’de daha ilkin eski bir başkanın evinde ceza soruşturması kapsamında FBI ajanlarınca arama yapılmamıştı.

Trump ve Cumhuriyetçiler öfkeli

Donald Trump ve mensubu olduğu Cumhuriyetçi Parti ise “Demokratların cadı avı” olarak nitelendirdikleri FBI baskınına tepkilerini sürdürüyor.

Trump destekçileri ve bazı Cumhuriyetçiler, Demokratları, eski başkanı hedef almak için federal bürokrasiyi tabanca olarak kullanmakla suçluyorlar.

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu’nun Cumhuriyetçi üyeleri Twitter üstünden yaptıkları açıklamada, “Merrick Garland aynı standartları (Başkan Biden’ın oğlu) Hunter Biden için uygulayacak mı? Hayır” diye bir ileti paylaştı

Trump da Perşembe günü yapmış olduğu açıklamada, ekibinin, kendisi hakkında federal düzeyde yürütülen tüm soruşturmalarda savcılarla tam ortaklık yaptığını söylemiş oldu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump

Kaynak, Getty Images

ABD’de halen;

  • Temsilciler Meclisi’nin oluşturduğu hususi komisyon, Trump’ın 6 Ocak 2021’deki Kurultay saldırısı öncesindeki ve sırasındaki tavrını,
  • Adalet Bakanlığı, Trump’ın kaybetmiş olduğu 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin neticelerini değiştirmeye çalışıp çalışmadığını,
  • Georgia eyaletinin Fulton bölgesinde de bir savcı, Trump ve yakınlarının, eyalette başkanlık seçimlerinin sonuçlarına müdahale etmeye çalışıp çalışmadığını soruşturuyor.

Donald Trump hakkında açılmış çeşitli usulsüzlük, sahtekarlık ve cinsel rahatsız etme davaları da bulunuyor.

Trump kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddediyor.

Trump'ın FBI tarafından basılan Florida'daki evinin girişi

Kaynak, EPA

Yoruma kapalı.