AB üyeliğini Kohl hükümeti engellemiş!

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın gizliliği kaldırılan arşiv belgelerine göre, Kohl hükümeti Türkiye’yi Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda yıllardır kandırıyor. Türkiye’nin AB üyeliğini resmen desteklediğini açıklayan Alman hükümetinin, Türkiye’nin üyeliğini perde arkasından engellediği ortaya çıktı. 1982-1998 yılları arasında Almanya başbakanı olan Kohl’un AB üyeliğini bizzat engellediği kaydedildi.

BELGELERİ ARŞİV ÇIKAR

Dışişleri Bakanlığı’na ait gizliliği kaldırılmış belgelere göre, dönemin Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, 13 Temmuz 1993’te Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile yaptığı görüşmede, “Alman hükümeti, Türkiye’nin tam üye olmak istediğini biliyor. Batı Avrupa’nın Türkiye’yi istemediği ve sizi figüran konumuna ittiği izlenimi yanlış da olsa yanlıştır” dedi.

ÜYELİĞE KARŞIYIZ

Ancak Kinkel’in “Sizi destekliyoruz” sözlerinden üç gün sonra, Başbakan Helmut Kohl’un dönemin Norveç Başbakanı Gro Harlem Brundtland ile Oslo’da yaptığı görüşmede, “Türkiye’den katılım için büyük baskı var. Ancak biz karşıyız. Türkiye üye olamaz.” üye Türkiye farklıdır.

AVRUPA DEĞİL, ANADOLU

5 Kasım 1992’de iki liderin Bonn’da yaptığı görüşmede Kohl, “Almanya için Türkiye’nin tam üyeliği düşünülemez” dedi. Hristiyan Demokrat Parti (CDU) Başbakanı Kohl, “Coğrafya dersimden bildiğim kadarıyla Anadolu Avrupa’nın bir parçası değil” ifadesini kullandı. Kohl, sürekli olarak Türkiye aleyhinde konuşsa da kendisinin “Türk düşmanı” olmadığını iddia etti.

Yoruma kapalı.