5 ay sonra bir ilk! Vaka sayısı 100 bini geçti

5 ay sonra bir ilk! Vaka sayısı 100 bini geçti

Son günlerde Covid-19 vakalarında gözlenen artış sebebiyle salgında 7. dalga endişesi yaşanmış olan Japonya’da Şubat ayından bu yana bir ilk gerçekleşti. Bundan önceki haftaya bakılırsa ikiye katlanan günlük vakaların sayısı aylar sonra ilk kez 100 bini geçti. Sıhhat Bakanlığı ve mahalli hükümetlerin verilerine bakılırsa son 24 saatte 103 bin 311 yeni olay tespit edilirken, toplam olay sayısı 10 milyon 119 bin 9’a çıktı. Son 24 saatte 31 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle ölü sayısı da 31 bin 578’e ulaştı.

Hükümet alarmda

Bugün Covid-19 salgını mevzusunda hükümete danışmanlık icra eden uzmanlar kurulu ile bir araya gelen Japonya Başbakanı Fumio Kishida, hükümetin yüksek alarm seviyesinde kalmayı sürdürürken sıhhat sistemini güçlendirmeye devam edeceğini ve sosyoekonomik faaliyetlerin normale dönmesine yönelik çabaları destekleyeceğini söylemiş oldu. Şu anda halkın toplumsal yaşamını kısıtlamayı düşünmediklerinin altını çizen Kishida, 60 yaş ve üstü kişiler ile kronik sıhhat problemi bulunan 18 yaş üstü hastalara uygulanan 4. doz aşının, gelecek hafta itibariyle yaşlı bakım merkezlerinde çalışan kişiler ve sıhhat mensubu için de erişilebilir hale geleceğini beyan etti.

(*5*)

Ek olarak merkezi hükümetin eyalet yönetimlerinden insanların yaz tatili sezonunda gezi etmeden ilkin tren istasyonları ve havaalanlarında parasız kontrol yaptırmalarını sağlayacak 100’ü aşkın kontrol merkezi kurmalarını isteyeceği öğrenildi.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom