2022 Zilhicce orucu ne zaman başlar, kaç gün tutulur? Diyanet, zilhicce ayı faziletleri ve ibadetleri

2022 Zilhicce orucu ne zaman adım atar, kaç gün tutulur? Diyanet, zilhicce ayı faziletleri ve ibadetleri – Son Dakika Flaş Haberler

2022 Zilhicce orucu ne zaman başlar, kaç gün tutulur? Diyanet, zilhicce ayı faziletleri ve ibadetleri

‘Hac ayı’ anlamına gelen Zilhicce’de hem hac hem de kurban ibadeti gerçekleştiriliyor. Bu ay içinde çeşitli ibadetler meydana getirecek olanlar Diyanet’in mevzuya ilişkin görüşlerini araştırmayı sürdürüyor. İşte kutsal ayla ilgili bilinmesi gerekenler…

ZİLHİCCE AYI İBADETLERİ

İbn Abbas’ın, “Malum günlerde Tanrı’ın adını zikretsinler” âyetinde geçen (el-Hac 22/28) “malum günler” ifadesini de zilhiccenin ilk on günü yada teşrik günleri diye yorumladığı nakledilir.

Hz. Peygamber’in, “Tanrı katında yakarma edilecek -sâlih amel işlenecek- günler içinde zilhiccenin ilk on gününden daha hayırlısı yoktur” (Buhârî, “.Îdeyn”, 11; Tirmizî, “Savm”, 52; Ebû Dâvûd, “Savm”, 61);

Tanrı katında zilhiccenin ilk on gününde meydana getirilen amellerden daha değerlisi yoktur; bugünlerde tesbihi oldukça yapın; tahmîdi, tehlîli ve tekbiri oldukça açıklayın” buyurduğu nakledilir (şevkânî, Neylü’l-ev¹âr, III, 354).

Resûl-i Ekrem zilhiccenin ilk dokuz günü devamlı oruç tuttuğu için bu günlerde oruç tutmak müstehaptır.

ZİLHİCCE AYI FAZİLETLERİ DİYANET

Fecr suresinin 2. âyetinde geçen “on gece” ile, tercih edilen yoruma gore, hac ayı olan Zilhicce’nin ilk on gecesi kastedilmiştir (Râzî, Mefâtîhu’l-ğayb, XXXI, 163). Zilhicce’nin ilk on gününün faziletine işaretle, Hz. Peygamber (s.a.s.); “Tanrı katında şu on günde işlenecek salih amelden daha sempatik bir amel yoktur.” buyurmuş, sahabîler, “Ey Tanrı’ın Resûlü! Tanrı uğrunda yapılacak cihattan da mı üstündür? “ diye sormuşlar. Bunun üstüne Resûlullah (s.a.s.); “Evet, Tanrı yolunda cihat etmekten de. Sadece malını ve canını tehlikeye atarak cihada çıkan, şehit olup dönmeyen kimsenin cihadı başka. (O, bundan üstündür.)” (Buhârî, Îdeyn, 11) buyurmuştur.

Zilhicce’nin bu on gününün fazileti hac ibadetinin bu ayda yapılmasından meydana gelmektedir (İbn Hacer, Feth, II, 459). Zira bu günlerde hac ibadetinin bir kısım menâsiki yapılmakta bir kısmı da (ziyaret tavafı, şeytan taşlama şeklinde) peşinden gelen teşrik günlerinde gerçekleştirilmektedir. Zilhicce ayının dokuzuncu günü olan kurban bayramının arefesinde tutulan orucun da oldukça faziletli olduğu rivayetlerde zikredilmiştir (Müslim, Sıyâm, 196, 197; Ebû Dâvûd, Savm, 64; Tirmizî, Savm, 46).

ZİLHİCCE ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamını dokunabileceği şeklinde birkaç gününü de tutabilir. Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde mühim bir yeri vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bugünü oruçlu geçirme ile ilgili olarak “Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer senelik günahları bağışlayacağı Tanrı’tan umulur.” (Müslim, Sıyâm, 196-197) buyurmuştur. Fakat hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, sorun ve hâlsizliğe düşmemeleri nedeni öne sürülerek Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur (Ebû Dâvûd, Savm, 64).

Diyanet Zilhicce ayı ne zaman, hangi gün? 2022 Zilhicce ayı tarihi

Diyanet Zilhicce ayı ne zaman, hangi gün? 2022 Zilhicce ayı tarihi

Yoruma kapalı.