1998'den beri birlikte çalışıyorlardı! Rusya'dan flaş karar

1998’den beri birlikte çalışıyorlardı! Rusya’dan flaş karar – Dünya Haberleri

1998'den beri birlikte çalışıyorlardı! Rusya'dan flaş karar

Rusya Uzay Kurumu Roskosmos’un yeni Başkanı Yuri Borisov, 2024’e dek tüm sorumluluklarını yerine getireceklerini söylemiş oldu.

ABD ve Rusya, öteki ortaklarıyla birlikte, ISS’te 1998’den bu yana başarıya ulaşmış bir halde birlikte çalıştı.

Sadece Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ilişkiler bozuldu ve Rusya daha ilkin Batılı ülkelerin ambargoları yüzünden projeden çekilme tehdidinde bulunmuştu.

Beş değişik uzay kurumunun ortak projesi olan ve 1998’den bu yana dünyanın yörüngesinde dönen ISS’te binlerce bilimsel gözlem yapılmış oldu.

ISS’in süresinin 2024’e kadar devam etmesi onaylandı, sadece ABD tüm tarafların uzlaşmasıyla altı yıl daha devam etmesini istiyodu.

Rusya lideri Vladimir Putin ile görüşmesinde konuşan Borisov, 2024’ten sonrasında ISS’in terk edilmesine karar verildiğini söylemiş oldu.

“Bence bu zamana kadar bir Rus yörünge istasyonu meydana getirmeye başlarız” diyen Borisov, yeni uzay istasyonunun kurununun başlıca önceliği olacağını altını çizdi. Putin ise “İyi” diye cevap verdi.

Kararın ISS’in geleceği açısından ne anlama geleceği net değil. Üst düzey bir NASA yetkilisi Reuters haber ajansına, kuruluşun Rusya’nın planlarından resmen haberdar edilmediğini söylemiş oldu.

Rusya ve ABD içinde ISS’teki ortaklık Ukrayna’daki savaştan pek etkilenmedi ve taraflar Rus kozmonotların Amerikan uzay araçlarında ve ABD’li astronotların da Rus uzay araçlarında istasyona gidebilmesi için bir antak kalma imzaladılar.

Sadece cenk, Batı ve Rusya arasındaki öteki ortaklık alanlarını etkiledi. Avrupa Uzay Kurumu (ESA) Mars’a bir vasıta göndermek için Rusya’yla işbirliğine son verdi ve Rusya da Soyuz uzay aracının Fransız Guyanası’ndaki ESA fırlatma rampasından kalkışını durdurdu.

Sovyetler Birliği ve Rusya’nın uzun bir uzay keşfi zamanı var ve 1961’de uzayla ilk insanoğlunun gönderilmesi hala bir ulusal gurur deposu.

Yoruma kapalı.